CONGRATULATIONS TO THE GIRLS' TRACK TEAM ON THEIR 4TH PLACE FINISH&

AUDREY G. ON HER CHAMPIONSHIP IN THE 100 METER HURDLES!!!

Bishop LeBlond High School competes in both girls and boys track and offers varsity and junior varsity opportunities for athletes. The team is coached by Kim Huss, who is assisted by Gregg Mrkvicka. Bishop Leblond hosts it's own track meet each spring and has also been selected by the Missouri State High School Activities Association to host district track meets. 

The following eleven Track & Field athletes earned Academic All-State Honors during the 2015 season:  Jaclyn D., Audrey G., Jack H., Courtney M., Michael M., Gage O., Alex P., Emily Q., Laura R., Paul S. and Emma S. -- [In order to earn this honor, athletes must: (A) be nominated by their head coach who must be a current member of MTCCCA; (B) have competed in a state series meet; and (C) have a score of 25 or higher on the ACT or a minimum of a non-rounded 3.6 cumulative non-weighted GPA at the end of the spring semester.] 

2015 Highlights:

State Medalists --  

  • Jaclyn D. -- 2nd Place:  High Jump
  • Audrey G. -- State Champion:  100 Meter Hurdles
  • Jack H. -- 7th Place:  3200 Meter Run
  • Laura R. -- 4th Place:  Long Jump; 7th Place:  100 Meter Dash
  • Elisha W. -- 4th Place:  300 Meter Hurdles; 8th Place:  100 Meter Hurdles
  • Michael M., Alex P., Jacob R. and Paul S. -- 4th Place:  4x200 Meter Relay   

All-News Press Team --

  • First Team -- Jaclyn D. (Jumper)
  • Second Team -- Audrey G. (Hurdler)   

State Qualifiers --  

  • Jaclyn D. (High Jump)
  • Audrey G. (100 Meter Hurdles)
  • Jack H. (1600 Meter Run and 3200 Meter Run)
  • Michael M. (4x200 Meter Relay)
  • Alex P. (4x200 Meter Relay)
  • Jacob R. (4x200 Meter Relay)
  • Laura R. (100 Meter Dash, 200 Meter Dash and Long Jump)
  • Paul S. (4x200 Meter Relay)
  • Elisha W. (100 Meter Hurdles and 300 Meter Hurdles)

Sectional Qualifiers -- 

  • Jaclyn D. (4x100 Meter Relay and High Jump)
  • Audrey G. (100 Meter Hurdles, 300 Meter Hurdles and 4x100 Meter Relay)
  • Jack H. (1600 Meter Run and 3200 Meter Run)
  • Connor H. (Discus)
  • Michael M. (4x200 Meter Relay)
  • Alex P. (100 Meter Dash, 4x200 Meter Relay)
  • Jacob R. (4x200 Meter Relay)
  • Laura R. (100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 4x100 Meter Relay and Long Jump)
  • Max R. (1600 Meter Run) 
  • Paul S. (4x200 Meter Relay)
  • Elisha W. (100 Meter Hurdles, 300 Meter Hurdles and 4x100 Meter Relay)

District Champions -- 

  • Jaclyn D. (High Jump)
  • Audrey G. (100 Meter Hurdles)
  • Jack H. (1600 Meter Run)
  • Paul S., Jacob R., Michael M. and Alex P. (4x200 Meter Relay)
  • Elisha W. (300 Meter Hurdles)

Conference Champions -- 

  • Audrey G. (100 Meter Hurdles)
  • Laura R. (100 Meter Dash and 200 Meter Dash) 

City Champions -- 

  • Devin C. (300 Meter Hurdles)
  • Jaclyn D. (High Jump)
  • Audrey G. (100 Meter Hurdles)
  • Laura R. (100 Meter Dash and Long Jump) 

School Records Broken or Tied --

  • Jaclyn D. (High Jump - tied)
  • Audrey G. (100 Meter Hurdles)
  • Laura R. (Long Jump) 
  • Elisha W. (Javelin)